Danske deltagere i Motocross des Nation.

 

Efterlysning.

Korsør 19-02-2013.

Gode venner.

Kan du hjælpe mig med oplysninger om hvem der har deltaget på det danske landshold til Moto Cross des Nation (500cc klassen) og i Trophe des nation, (250 cc klassen)op  gennem årene? Jeg vil være glad for at få hullerne fyldt ud på denne liste. På forhånd tak.

 

På nuværende tidspunkt har følgende data om danske deltagere:

1951       Namur Belgien:                                 Ejvind Hansen, Poul Kalør og Knud Nielsen

1952       Brands Hatch, England:

1953      Skillingaryd, Sverige:                       Jacob Lynegaard,Triumph,  Arne Svendsen, Ejvind Hansen, Boris Rasbro, BSA, Jens Nielsen og Niels Blumensaadt.

1954      Norg, Holland:                                   Jacob Lynegaard, Triumph, Svend Aage Hansen, BSA,Ejvind Hansen, Arne Svendsen, Boris Rasbro, BSA, Jens Nielsen og Niels Blumensaadt

1955       Volk Mølle, Danmark:                    Ejvind Hansen, Knud Lodal Mortensen, Ariel, Boris Rasbro, BSA og Arne Nielsen

1956       Namur Belgien:                                 Jacob Lynegaard, Triumph, Arne Nielsen, Boris Rasbro, BSA, Hans Christian Petersen, Royalr Enfield (den flyvende købmand)

1957       Brands Hatch, England:                  Jacob Lynegaard, Triumph, Ejvind Hansen og ??

1958       Knutstorp,Sverige:                          Ejvind Hansen, AJS, Boris Rasbro, BSA, Svend Åge Hansen, BSA

1959       Namur, Belgien:                           Mogens Rasmussen, Boris Rasbro, Jacob Lynegaard, Triumph, Svend Åge Hansen, BSA

1960       Cassel Frankrig:                                 Mogens Rasmussen, Matchless, Palle Høst Andersen, BSA, Jacob Lynegaard, Triumph, og Arne Nielsen

1961       Schijndel Holland:                            Mogens Rasmussen, Matchless, Palle Høst Andersen, BSA, Jacob Lynegaard, Triumph,  og Thorvald Øbro, BSA

1962       Wohlen, Sweitz:                               Mogens Rasmussen, Matchless, Jacob Lynegaard, Triumph, Mogens Petersen, Ebbe Sørensen

1963       Knutsorp, Sverige:                           Jacob Lynegaard, Triumph, Mogens Rasmussen, Matchless, Jørgen Jønsson og Ivan Nielsen, BSA

1964       Hawkstone Park, England:           Mogens Rasmussen, Matchless, Jacob Lynegaard, Triumph, Mogens Petersen, Husqvarna, Bent Arens, Norton.

1965       Namur, Belgien:                               Mogens Petersen, Hedlund, Jørgen Jønsson, BSA, Erling Sjøholm, Matchless, Ebbe Sørensen

1966       Remelar, Frankrig:                       Mogens Rasmussen, Matchless, Mogens Petersen, Finn Ingemann, Erling Sjøholm,

1967       Markelo, Holland:                       Mogens Rasmussen, Jan Møller, Søren Lodal og Johannes Brun Mortensen

1968       Kishinev,Rusland:                        Jan Møller, og ???

1969       Farley Casle, England: Finn Ingemann, Husqvarna, John Hemmingsen, CZ,  Per Brun Larsen, CZ, Leif Sørensen, Husqvarna og Bjarna Jørgensen

1970       Italien: Finn Ingemann, Husqvarna, John Hemmingsen, Ove Møller Hansen, Per Brun Larsen og Leif Sørensen

1971 Vannes Frankrig:       Finn Ingemann, Husqvarna, Ove Møller Hansen, Maico, Leif Sørensen, Husqvarna, Børge Vad og Johannes B. Mortensen BSA. 

1972       Norg, Holland:                 Søren Lodal, Leif Sørensen, Finn Ingemann og Ove Møller

1973       Wohlen, Sweitz:               Arne Lodal, Ole Thorkildsen, Leif Sørensen, Børge Vad

1974       Husqvarna, Sverige:          Arne Lodal, Leif Sørensen, Ove Møller og Børge Vad.

1975       Sedlcamy, Tjekkaslovakiet:           Arne Lodal, Leif Sørensen, Ove Møller, Børge Vad.

1976       Sant Anthonis, Holland:                 Arne Lodal, Frank Svendsen, Ole Thorkildsen og Jacob Bladt

1977       Cognac, Frankrig:             Frank Svendsen, Søren B. Mortensen, Kim Mortensen og Børge Vad.

1978       Gaildorf, Tyskland:          Arne Lodal, Husqvarna, Frank Svendsen, Husqvarna, Søren B. Mortensen, Kramer og Kim Mortensen.

1979       Vantaa, Finland:               Arne Lodal, Husqvarna, Frank Svendsen,Husqvarna, Ole Svendsen, Husqvarna og Søren B. Mortensen, Kramer.

1980     England: 

1981       Bielstein, Tyskland:         Arne Lodal, Frank Svendsen, Søren B. Mortensen og Erik Rasmussen.

1982       Wohlen, Sweitz:              

1983       Angreau, Belgien:            Arne Lodal, Frank Svendsen, Ole Svendsen og Søren B. Mortensen